آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر وقت و انرژی برای نگرانی در مورد چیزهایی که هرگز اتفاق نمی افتد صرف می کنید. – یا مواردی که حتی اگر هم اتفاق بیوفتد ، شما کنترلی روی آنها نخواهید داشت؟ برای بسیاری از افراد، حالت عادی به معنی، نگرانی در مورد چالش های آینده است.

چالش های زندگی در هر صورت رخ می نمایند. شما در حال پیر شدن هستید. ممکن است  به علت یک رخداد غیره منتظره، همه ی پس انداز خود را از دست بدهید. ممکن است هیچ وقت همسر مناسب خود را ملاقات نکنید. ممکن است بیمار شوید. این مثال های برای نگران کردن شما مطرح نمی شود بلکه صرفا یادآور واقعیت های زندگی هستند.

 

وقتی اتفاقات سختی می افتد، چاره ایی جز کنار آمدن با آنها وجود ندارد. ماندن در رختخواب و اجتناب از مشکلات ممکن است برای یک یا دو روز شما را از سختی های زندگی دور نگه دارد اما در نهایت ناچارید با زندگی و مشکلات آن رو به رو شوید و با آنها کنار بیاید.

نگرانی و تلاش برای چاره اندیشی پیش از بروز مشکلات (در حالی که ممکن است اصلا رخ ندهند) منجر به این می

 

شود که انرژی روانی و جسمی شما تحلیل رود. شما از قبل انرژی روانی خود را استفاده کرده اید در نتیجه زمانی که با چالش روبه رو میشوید و به تمام توان خود نیاز دارید توانایی حل مسئله را نخواهید داشت.

تمرین کنید که وقتی ذهن شما در آینده سیر میکند و نگران اتفاق های منفی پیش از بروز آنهاست، ذهنتان را  از آینده به زمان حال برگردانید. برای تمرکز بر حال به جای آینده انجام مراحل زیر پیشنهاد میشود.

1)  علائم جسمی خود را بشناسید: تاکنون متوجه این موضوع شدید که در زمان نگرانی، دستانتان عرق میکند، قلب تان تند تر میزند؟ تمرکز خود را از دست میدهید؟ و سناریو های مشابه را مدام در ذهن خود مرور میکنید؟ هر فردی نگرانی را به شیوه ی متفاوتی بروز میدهد. این علائم را کشف کنید و از آنها به عنوان سرنخ استفاده کنید.

2) برای قطع افکار نگران کننده یک تابلوی بزرگ ایست! را در ذهنتان تصور کنید.

گردش افکار نگران کننده را در ذهن خود متوقف کنید، برای اینکار تصور چند باره تابلوی ایست! و تمرکز بر آن به شما کمک خواهد کرد.

3) توجه خود را به نکات مثبت معطوف کنید. شما میتوانید چیز هایی که به خاطر آنها سپاس گذار هستید را در یک دفتر یادداشت کنید و هر زمان که نیاز شد آنرا مرور کنید.

4) برنامه ریزی را در نظر بگیرید: اگر با چیزی که از آن میترسید، مواجه شوید، چه میکنید؟ توانایی ها و امکانات خود را در نظر بگیرید و از راه حل های ممکن یک لیست درست کنید. با افرادی که با مشکلات مشابه مواجه شده اند صحبت کنید و از آنها ایده بگیرید. اما به محض اینکه لیست شما کامل شد، آنرا کنار بگذارید و هرگز به آن فکر نکنید، تا زمانی که واقعاً به آن لیست نیاز داشته باشید.

5) چیز هایی که در زندگی روزمره شما حس خوبی ایجاد میکنند را پیدا کنید. فراموش نکنید که زندگی اغلب افراد از خوشی های کوچک روزمره تشکیل شده است. در طول روز هر زمان که نیاز به انرژی مضاعف داشتید سعی کنید به راه کار های ارائه شده توجه کنید.