افسردگی چیزی فراتر از غم و اندوه است. افسردگی مجموعه ای از اختلالات سلامت روان است که با حالات غمگینی ، بی حسی، خلق پایین یا تحریک پذیر همراه است و می تواند زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد.

در طول سالهای نوجوانی ، بدن و مغز تغییرات زیادی را تجربه می کنند. تغییر در سطح هورمون می تواند به طور مستقیم بر خلق و خوی نوجوان تأثیر بگذارد ، و ممکن است نوجوان با سوالات مهی در مورد روابط و هویت مواجه شود.  مجموعه این تجربیات ممکن است کمی طاقت فرسا شود. وجود فراز و نشیب های عاطفی طبیعی است ، اما اگر آنها 2 هفته یا بیشتر ادامه داشته باشند و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر جدی قرار دهند ، این می تواند نشانه افسردگی باشد. برای آگاهی از چگونگی تأثیر افسردگی بر روی نوجوانان و اینکه در مورد آن چه کاری انجام دهیم ، ادامه مطلب را بخوانید.

افسردگی در نوجوانان چقدر شایع است؟

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات بهداشت روان در دنیاست و ممکن است در هر سنی رخ دهد ، اما علائم اغلب در سالهای نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود. طبق نظرسنجی ملی که در سال 1398 انجام شد ، 15.7٪ از نوجوانان 12 تا 17 ساله حداقل یک دوره افسردگی اساسی را تجربه کرده اند. اما رایج بودن افسردگی به معنای جدی نبودن آن نیست. افسردگی می تواند تأثیرات چشمگیر و گسترده ای بر زندگی شما بگذارد و اولین قدم برای بهبودی ، درمان است.

علائم افسردگی در نوجوانان:

همانطور که مطرح شد افسردگی ممکن است در هر سنی رخ دهد اما این علائم اغلب از سالهای نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شوند. علائم افسردگی در نوجوانان با علائم افسردگی در بزرگسالان یکسان نیست ، اما شبیه است.

از دوران بلوغ به بعد ، بدن و مغز تغییرات زیادی را تجربه می کنند. سطح هورمون تغییر نیز تأثیر مستقیمی بر روحیه فرد دارد.

این تغییرات طبیعی است ، اما می تواند منجر به بسیاری از احساسات پیچیده شود.

 

اگر شما یا نزدیکان شما افسردگی را تجربه می کنید ، علائم زیر ممکن است برای شما آشنا باشد. لازم نیست همه این علائم را تجربه کنید ، اما فرد افسرده معمولاً برخی از این علائم را تجربه میکند:

 • احساس غم و بی حوصلگی
 • ناراحتی یا گریه کردن مکرر
 • احساس ناامیدی ، یا مثل اینکه همه چیز در زندگی اشتباه است
 • بی علاقگی یا لذت نبردن از فعالیت های معمول( فعالیت هایی که در گذشته لذت بخش بودند)
 • بی حوصلگی مداوم همراه با فقدان انگیزه رفع کسالت
 • سطح انرژی پایین
 • مشکل در تمرکز
 • افت عملکرد تحصیلی
 • کناره گیری از دوستان و خانواده
 • عزت نفس پایین یا احساس گناه
 • حساسیت شدید به عدم موفقیت
 • احساس تحریک پذیری، عصبانیت یا خصومت بیشتر
 • مشکل در برقراری ارتباط با دیگران
 • افکار یا اعمال خودزنی و یا خودکشی

علاوه بر جستجوی علائم فوق ، والدینی که نگران تغییر خلق و خو یا رفتار نوجوان خود هستند می توانند به علائم هشدار دهنده زیر توجه کنند:

 • شکایت مکرر از بیماری های جسمی ، مانند سردرد یا معده درد
 • یک تغییر اساسی در الگوی خوردن یا خوابیدن
 • غیبت مکرر از مدرسه ، یا رفتار های حاشیه ساز در مدرسه
 • مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر

در ادامه ، در مورد علائم افسردگی با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

 

 • احساس غم و بی حوصلگی

خلق و خوی غمگین مشخصه افسردگی است و بسیاری از روان درمانگران آن را به عنوان یک علامت اصلی تشخیص می دهند. افسردگی اغلب شامل خلق و خوی بسیار پایین است. خلق پایین عمیق تر از غم و اندوه معمول است. علاوه بر احساس غم و اندوه ، بسیاری از مردم احساس ناامیدی ، بی ارزشی ، گناه یا گرفتاری می کنند ، مثل اینکه هر چقدر تلاش کنند نمی توانند وضعیت روحی خود را تغییر دهند.

 • ناراحتی یا گریه کردن مکرر

وقتی دچار افسردگی هستید ، ممکن است غالباً بیش از حد معمول احساس غم و اندوه عمیق کنید. کنترل احساسات شما دشوار است و ممکن است در تنظیم آنها مشکل داشته باشید. این علائم ممکن است به این معنی باشد که گاهی احساس میکنید که بغض کرده اید اما کاملاً مطمئن نیستید که چرا ، یا راحت تر از حد معمول گریه می کنید. و ممکن است از این بابت احساس شرمندگی کنید ، اما بدانید که همه گاهی احساس ناراحتی می کنند و گریه یک واکنش عاطفی طبیعی است.

 • احساس ناامیدی

گاهی افسردگی می تواند احساس شادی شما را از بین ببرد. این حالت می تواند احساس ناامیدی در شما ایجاد کند یا مثل اینکه همه چیز در زندگی شما اشتباه است. ممکن است دریابید که دیگر به ظاهر و بهداشت خود اهمیت نمی دهید یا احساس می کنید هرگز شرایط بد تغییر نخواهد کرد و می دانید که قبلاً احساس امیدواری بیشتری می کردید.

 • بی علاقگی به فعالیت های معمول

یکی از علائم اصلی افسردگی از دست دادن علاقه یا لذت بردن از چیزهایی است که در گذشته شما را شاد می کردند. ممکن است دریابید که اخیرا از ورزش یا فعالیت های دیگر صرف نظر می کنید زیرا این کارها باعث نمی شوند که دیگر احساس خوبی که در گذشته داشتید را تجربه کنید.

 

 

 • بی حوصلگی مداوم و سطح انرژی پایین

احساس بی حوصلگی در افسردگی معمول است ، به خصوص وقتی علاقه شما به چیزهایی که قبلاً از آن لذت می برید از دست داده باشید. این علامت شامل عدم علاقه به یافتن راه هایی برای مقابله با خستگی است. خستگی یا خستگی مفرط و انرژی کم نیز می تواند بر این احساس بیفزاید. ممکن است احساس کنید که شما کاری برای انجام دادن ندارید و حتی اگر این کار را انجام دهید ، انرژی لازم برای انجام آن را ندارید. همچنین ممکن است احساس کنید کندتر از گذشته فکر می کنید.

 • مشکل در تمرکز کردن

تمرکز روی کارهای مدرسه ممکن است دشوار باشد ، یا ممکن است در دنبال کردن مکالمه یا حتی تماشای تلویزیون مشکل داشته باشید. متوجه می شوید که به راحتی حواس شما پرت می شود و به نظر می رسد بدون اینکه متوجه شوید تمرکز خود را از دست داده اید.

 • افت عملکرد تحصیلی

ممکن است متوجه افت نمرات خود شوید. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد ، از جمله:

در تمرکز روی درس مشکل دارید.

به علت تجربه احساس غم و آشفتگی توجه کردن سخت شده است.

احساس می کنید که به وضعیت تحصیلی خود اهمیت نمی دهید یا فکر میکنید به هر حال شکست خواهید خورد ، بنابراین نمی خواهید تلاش کنید

غیبت مکرر از مدرسه نیز می تواند منجر به پایین آمدن نمرات شود. احساس خشم یا تحریک پذیری نیز می تواند در این امر نقش داشته باشد و ممکن است متوجه شوید که در مدرسه بیشتر اوقات دچار مشکل می شوید.

ممکن است در مورد این موارد احساس گناه کنید ، اما به خودتان اسان بگیرید – هنگامی که با احساسات خود دست و پنجه نرم می کنید ، کسب نمرات خوب بسیار دشوار است.

 • عزت نفس پایین

معمول است که افسردگی به عنوان عزت نفس پایین ظاهر می شود. این شامل احساس شکست ، احساس “خوب نبودن” یا پذیرفتن تقصیر یا گناه است که همه چیز خوب پیش نمی رود.

 • تحریک پذیری یا عصبانیت

ممکن است به راحتی از دوستان ، خانواده ، خودتان یا دنیا برنجید شوید. عصبانیت علامت شایع افسردگی در پسران بیش از دختران است ، اما دختران و پسران را به یک اندازه تحت تأثیر قرار می دهد.

 • کناره گیری از دوستان و خانواده

پرهیز از اجتماعات خانوادگی ، رد دعوت ها ، یا کنار کشیدن از دوستان و صرف بیشتر وقت خود در تنهایی – اینها همه نشانه های افسردگی است. افسردگی می تواند احساس تنهایی در شما ایجاد کند و این باور که هیچ کس نمی فهمد در ذهن شما چه می گذرد ، این امر برقراری ارتباط با دیگران را دشوار می کند.

قدم بعدی چیست؟

اگر فکر می کنید افسردگی دارید ، می توانید با صحبت با فردی که به او اعتماد دارید شروع کند. این افراد می توانند والدین ، معلمین یا مشاور مدرسه شما باشد. همیشه آسان نیست ، اما این اغلب اولین قدم برای احساس بهتر شدن است.

 

اگر نگران هستید که نوجوان شما ممکن است با افسردگی دست و پنجه نرم کند ، سعی کنید با آنها صحبت کنید. آنها در انجام اولین قدم ممکن است احساس راحتی نکنند. اگر فکر می کنید ممکن است فکر خودکشی داشته باشند ، مهم است که این مسئله را جدی بگیرید. داشتن یک مکالمه بدون قضاوت درباره خودکشی منجر به شکل گیری این افکار نمیشوند بلکه صرفا به آنها کمک می کند احساس دیده شدن ، درک و حمایت شدن  کنند.

افسردگی یک بیماری شایع بهداشت روان است و بسیار قابل درمان است. بیشتر افراد از دریافت درمان سود می برند ، این ممکن است شامل روان درمانی ، دارو یا ترکیبی از این دو باشد.