هفت اشتباه مرگبار در روابط عاطفی

 

  1. صرفا گیرنده باش و هیچ چیزی در رابطه وارد نکن:یک رابطه با کیفیت مستلزم تبادل عادلانه بین همسران است. یک اشباه مهلک که می‌تواند رابطه را از بین ببرد زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین احساس می‌کند بسیار بیشتر از آنچه از شریک خود دریافت می‌کند، می‌دهد. باید در مسئولیت پذیری و انجام وظایف زوجی در امور مالی، کارهای خانه و … و تعاملات عاطفی انصاف و تعادل برقرار باشد.

  2. عدم همدلی. اشکال مختلفی از همدلی در روابط وجود دارد – از جمله درک دیدگاه طرف مقابل، دلسوزی برای مشکلات همسر و شریک شدن در شادی او. هنگامی که همسران هیچ همدلی نسبت به احساسات شریک زندگی خود نشان نمی‌دهد، به احتمال زیاد رابطه محکوم به فنا است.

  3. تحقیر و سرزنش. تحقیقات جان گاتمن-زوج درمانگر- ، نشان می دهد که یکی از قوی ترین پیش‌بینی کننده های طلاق زمانی است که همسران یک دیگر را به خاطر وضع موجود سرزنش می‌کنند. همچنین گاتمن متوجه شد، در روابط عاطفی با کیفیت عبارات محبت آمیز و عبارت سرزنش کننده به نسبت 5 به 1 بین زوجین رد و بدل میشود، اما در روابط عاطفی محکوم به شکست این نسبت 1 به 1 است.

  4. بازی های روانی. رابطه خوب بر پایه اعتماد شکل می‌گیرد و وقتی یکی از طرفین دائماً طرف دیگر را سرزنش میکند، موجب اذیت وی می‌شود یا به همسر خود تهمت میزند، این رابطه از تعادل خارج می‌شود. علائم متداولی که نشان می دهد شریک عاطفی در حال تهمت زدن است شامل اتهامات مکرر مبنی بر حساسیت بیش از حد، ناامن بودن فرد ، پارانوئید یا دیوانه بود اوست. سرزنش مداوم شریک زندگی برای همه مشکلات رابطه، قطعاً رابطه عاطفی را از بین می برد.

  5. عدم ارتباط. مانند همه روابط، ارتباط شفاف، آزادانه، صادقانه و مکرر ضروری است. زن و شوهرهایی که به ندرت در مورد موضوعات مهم صحبت می‌کنند یا از بحث در مورد اختلافات یا تنش‌ها اجتناب می‌کنند مرتکب اشتباه جدی در رابطه می شوند.

  6. خیانت. هیچ چیز مانند خیانت تار و پود رابطه را از هم جدا نمی‌کند، اما خیانت فراتر از صرفا خیانت جنسی است. همسری که تمام وقت خود را با دوستان یا همکاران خود می‌گذراند و زمان کمی صرف خانواده خود می‌کند، مرتکب اشتباهی مرگبار در رابطه می شود.

          7. عدم حفظ رابطه. اغلب اوقات، ازدواج و روابط عاطفی زمانی شکست می‌خورد که همسران صرفا از تلاش برای برقراری             رابطه دست بردارند. تشکیل و ادامه هر نوع رابطه‎‌ایی نیازمند تلاش افراد است و رابطه عاطفی از این قاعده مستثنی نیست.               به این معنی که سعی کنید اوقات خوشی را با هم بگذرانید، افکار و تجربیات خود را با یک دیگر به اشتراک بگذارید و                      اطمینان حاصل کنید که نیازهای شما و همسرتان برآورده می‌شود